Strona główna

Teatr w Dobrodzieniu

 

 • Baśniowy komputer

2 czerwca odbyła się W Domu Kultury impreza z okazji Dnia Dziecka organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz DOKiS. Wśród atrakcji była bajka przygotowana przez małych aktorów z teatrzyku "MaMeMik" pt. "Baśniowy komputer". Dzieci same napisały tekst bajki. To historia rodzeństwa Tosi i Tomka, którzy podczas burzy zostają wciągnięci w świat komputera. Wędrują tam po różnych światach baśni szukając drogi powrotnej. Spotykając różne postaci bajkowe rozmawiają o czytaniu i o komputerach. Droga powrotna prowadzi przez bibliotekę, a morał jest taki, że w dzisiejszych czasach książka i komputer to takie samo rodzeństwo jak bohaterowie... Dekorację do przedstawienia wykonała Joanna Wróblewska, a muzykę zapewniły: Martyna Lissy - flet oraz Weronika Puchrowicz - skrzypce.

 

 

 

 • XXI Konkurs Recytatorski Poezji Jenieckiej "Nie traćmy pamięci"

Aktorka Teatru Mimowolnego działającego przy Domu Kultury i jednocześnie uczennica klasy II LO w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu  KAROLINA FIDELUS wzięła udział w XXI Konkursie Recytatorskim Poezji Jenieckiej "Nie traćmy pamięci" w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach i zajęła III miejsce!!! W nagrodę otrzymała czytnik książek elektronicznych.

 

 • II Dobrodzieńskie Święto Teatru

22 marca odbyło się II Dobrodzieńskie Święto Teatru w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu. Obchody tego święta zawsze dzielą się na dwie części. W pierwszej występują zaproszeni gaście. W tej edycji zaproszenie przyjęły wszystkie placówki edukacyjne z naszego miasta oraz teatr z Domu Kultury. Młodzi artyści otrzymują po spektaklu pamiątkowy dyplom oraz statuetkę muzy teatru Melpomenę. W drugiej części przygotowane są konkursy dla młodzieży ZSP. Miesiąc wcześniej młodzież losowała typ teatru np. kukiełkowy, cieni czy grecki oraz jeden z wierszy Juliana Tuwima jako, że 2013 jest ogłoszony rokiem tego poety. Pracując wspólnie jako klasa uczniowie mieli przygotować krótkie etiudy. Następnym konkursem jest - Mistrz słowa czyli wygrywa ten kto potrafi bezbłędnie wypowiedzieć twz. "łamańce językowe". W dniu poprzedzającym obchody odbył się konkurs wiedzy o teatrze. Natomiast ostatni konkurs również dotyczył znów pracy całej klasy. Uczniowie mieli za zadanie przebrać się i ustawić metodą żywego obrazu poszczególne etapy w rozwoju teatru tak by powstała cała jego historia.

Nagrodami w konkursach były książki ufundowane przez Radę Rodziców oraz gadżety reklamowe i książki o naszym regionie ofiarowane przez Urząd Miasta w Dobrodzieniu.
Organizatorami święta są opiekunowie szkolnych kół zainteresowań - Koło Teatralne - Agnieszka Hurnik, Chór Szkolny - Beata Sikora, Samorzą Szkolny - Lidia Wloczyk i Beata Jasińska
 
 

 

 

 • Występy w Zębowicach

Dnia 20 lutego Teatr "Mimowolny" został zaproszony do występu w Bibliotece w Gminnym Ośrodku Informacji i Kultury w Zębowicach. Zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć spektakl pt. "Stygmaty kobiecości" na podstawie wierszy Barbary Strzelbickiej w reżyserii Agnieszki Hurnik. Aktorów spotkało bardzo ciepłe i serdeczne przyjęcie wraz z zaproszeniem do kolejnych występów.

Dnia 10 marca 2013 roku Teatr "Mimowolny" wystąpił  z okazji Dnia Kobiet w Zębowicach na zaproszenie Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolkim Koło DFK. Aktorzy zaprezentowali poetycki spektakl "Tuwim kontra Brzechwa - tylko dla dorosłych" w reżyserii Agnieszki Hurnik. Okazuje się bowiem, że wiersze obu tych poetów nie są wyłącznie dla dzieci. Można w nich znaleźć opowieść o wielu typach kobiecych i ich relacjach z mężczyznami... W ten sposób artyści uczcili  rok 2013 ogłoszony jako  rok Juliana Tuwima.

 

 

 

 

 • HERODY 2013

Młodzież należąca do Koła Teatralnego (pod opieką Agnieszki Hurnik)  oraz Chóru Szkolnego (pod opieką Beaty Skory) przygotowała jasełka pt. "A Ty, Betlejem" . Dnia 20 stycznia grupa wzięła udział w XXVIII WOJEWÓDZKIM PRZEGLĄDZIE ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH "HERODY" 2013 w Lewinie Brzeskim. Dwie uczennice zostały nagrodzone nagrodami indywidualnymi za kreowane przez nie role - Karolina Fidelus za rolę Heroda oraz Sandra Niemiec w kategorii wokalnej za rolę Maryi!!!
 
 

 

 

 • Z wizytą u Pani Burmistrz

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci należące do teatrzyku "MaMeMik" działającego przy Domu Kultury w Dobrodzieniu szyły na zajęciach misie. Wspólnie postanowiły uszyć specjalnego misia dla Pani Burmistrz. Kiedy Pani Róża Koźlik została o tym powiadomiona zaprosiła dzieci do siebie do Urzędu Miasta. Mali aktorzy zostali przyjęci w gabinecie, gdzie przy słodkiej przekąsce opowiadali czym się zajmują na zajęciach, a Pani Burmistrz wraz z zastępcą Markiem Witkiem opowiadali czym się zajmuje burmistrz miasta. Zostali również zapytani o to co chcieliby zmienić w swoich miejscowościach. Pomysłowość dziecięca nie zna granic więc Pani Burmistrz zaproponowała by dzieci spisały to wszystko w formie petycji i oficjalnie złożyły do urzędu. 
W  drugiej części wizyty  Pani Burmistrz zabrała dzieci na wycieczkę po urzędzie opowiadając czym się zajmują poszczególni urzędnicy.Również oni  musieli oni sprostać wielu dziecięcym pytaniom. Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały w prezencie gadżety reklamowe. 
Bogatsze w wiedzę i dumne z zaproszenia dzieci były zachwycone wizytą.
 
 

 

 

 

 • Mikołajki

6 grudnia 2012 r odbyła się w dobrodzieńskim Domu Kultury impreza środowiskowa dla dzieci z całej gminy Dobrodzień z okazji Święta Mikołaja. Wśród przygotowanych dla dzieci atrakcji  była bajka "Opowieści Gwiazdki" w wykonaniu aktorów teatru "Mimowolnego" oraz teatrzyku "MaMeMik" według scenariusza i w reżyserii Agnieszki Hurnik. Gwiazdka z nieba Amelia postanowiła znaleźć nowych rodziców dla małej Oli. Mimo, że druga Gwiazdka Klara wcale nie wierzyła w ludzi wszystko dobrze się skończyło. Bajka swą treścią wpisywała się w obchodzony w 2012 Rok Janusza Korczaka. Z tego powodu również w dalszej części wieczoru odbył się konkurs znajomości powieści Korczaka "Król Maciuś Pierwszy". Przedstawiciele wszystkich placówek byli świetnie przygotowani i otrzymali od Mikołaja wspaniałe prezenty.Jak co roku były również dla wszystkich dzieci batoniki zebrane podczas akcji - batonik. Organizatorzy imprezy Rzecznicy Świętego Mikołaja zapraszają znowu za rok!

 

 

 

 • Bożonarodzeniowe Warsztaty Plastyczne

W ramach programu "Od przedszkola do Dobrodzienia" dzieci wzięły udział w Bożonarodzeniowych Warsztatach Plastycznych w Dobrotece, których tematem były ozdoby świąteczne. Przygotowały własnoręcznie piękne ozdoby, którymi przystroiły choinkę wspólnie z przedszkolakami.
 
 
 

 

 
 

 

 • 11 LISTOPADA

Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu uczciła Święto Niepodległości. Członkowie Koła Teatralnego i Chóru Szkolnego przygotowałi spektakl "Ta, o którą walczyli" w reżyserii Agnieszki Hurnik i Beaty Sikory. Został on wystawiony dla młodzieży w miejscowym Domu Kultury.
 
 

 

 

 

 • Przystanek PaT


W dniach od 10 do 15 lipca odbył się w Lublińcu 7 Przystanek PaT, w którym wzięła udział młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Gimnazjum w Dobrodzieniu, która wcześniej brała udział we  wspólnym  projekcie PaT w Domu Kultury. Przez 5 dni młodzież miała szansę uczestniczyć w 30 różnych warsztatach artystycznych by podczas finału pokazać swoje umiejętności. Ponadto każdego dnia młodzi ludzie brali udział w warsztatach profilaktycznych. Pierwszego dnia mogliśmy zobaczyć film profilaktyczny "Więzienie, stracony czas" oraz przedstawienie "Walc dla spóźnionych" w wykonaniu teatru więziennego Zakładu Karnego w Lublińcu. Drugiego dnia warsztaty dotyczyły handlu ludźmi, a przygotowane zostały przez Komendę Główną Straży Granicznej. Kolejnego dnia profilaktykę prowadził Wydział Ruchu Drogowego Policji, a dotyczyła ona prowadzenia pod wpływem alkoholu, brawurowej jazdy i zagrożeń dla rowerzystów (film i spektakl, który powstał na miejscu i grała w nim nasza uczennica Karolina Fidelus jeżdżąc na rolkach).  W piątek na rynku lublinieckim odbyła się wielka PaTosfera czyli przemarsz wszystkich uczestników Przystanku (ponad 1000 osób z całej Polski) - nasza młodzież kroczyła z hasłem reklamującym swoje miasto: "Dobrodzień stolarstwem stoi" oraz z drewnianymi pajacami z przedstawienia "Pinokio, który chciał zostać stolarzem". Odczytaliśmy tam wszyscy razem fragment prozy Janusza Korczaka, który był patronem tegorocznego Przystanku, zobaczyliśmy plenerowy spektakl "Odlot" oraz nakręciliśmy LIPDUB, a na zakończenie odtańczyliśmy wspólnie taniec belgijkę wraz z burmistrzem  Lublińca. 

Każdego dnia po warsztatach artystycznych i profilaktycznych do 3.00 w nocy odbywały się koncerty i przedstawienia profilaktyczne przywiezione przez młodzież z całego kraju, a dotyczyły one przemocy w rodzinie, sekt, narkomanii, prostytucji, a nawet złego postrzegania starości w społeczeństwie.
Natomiast podczas koncertu galowego w sobotę nasza młodzież wraz z nauczycielką Agnieszką Hurnik zagrała w spektaklu "Sekret" razem z młodzieżą z całej Polski, która grała ten spektakl u siebie. Gośćmi gali byli Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki oraz Jarzy Owsiak . 

 

 

 

 

 • Znak graficzny "MaMeMik"

Dzieci  należące do Teatru Dziecięcego "MaMeMik" działającego  przy Domu Kultury w Dobrodzieniu pod opieką Agnieszki Hurnik wzięły udział w warsztatach plastycznych w "Dobrotece" prowadzonych przez Pawła Mrozka, podczas których uczyły się jak zaprojektować znak graficzny ich grupy teatralnej.

 

 

 

 

 • Dzień Otwarty Teatru Lalki i Aktora w Oplou

Dziecięca grupa teatralna "MaMeMik" pod opieką Agnieszki Hurnik wzięła udział w Dniu Otwartym Teatru Lalki i Aktora w Oplou. Dzieci mogły zrobić własną lalkę, zobaczyć jak poruszają się różne typy lalek, przebrać się w kostium, pobawić się dźwiękiem oraz namalować właną "bombkę". Wróciły pełne wrażeń! Wstęp do teatru był bezpłatny natomiast transport zapewnił Dom Kultury przy którym działa grupa teatralna. Jako wolontariuszki w wyprawie wzięły udział dwie starsze aktorki z dorosłego teatru "Mimowolnego" Joanna Eichhorn i Kalorlina Fidelus.

 

 

 

 • Czarnoksiężnik z Krainy Oz

Dziecięca grupa teatralna "MaMeMik" pod opieką Agnieszki Hurnik przygotowała spektakl "Czarnoksiężnik z Krainy Oz". Dzieci wystawiły swój spektakl podczas obchodów Dnia Dziecka w Domu Kultury w Dobrodzieniu oraz w Domu Dziecka w Sowczycach.

 

 

 • Pinokio, który chciał zostać stolarzem

Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu w ramach projektu Edukacja ku Przyszłości przygotowała przedstawienie promujące Dobrodzień i swoją szkołę pt. "Pinokio, który chciał zostać stolarzem". Premiera odbyła się 3 czerwca z okazji Dnia Dziecka. Rolę Pinokia odtwarza Łukasz Lempa, Dżepetto - Fabian Kowolik, Mama Pinokia - Eliza Sułkowska, Błękitna Wróżka - Karolina Fidelus, Świerszcz - Joanna Krawczyk, dziewczyna Pinokia - Katarzyna Hajzner, sąsiad - Łukasz Urbanek, Koledzy - Thomas Bardosz i Martin Sobek, nauczycielka - Agnieszka Lisoń.

 

 

 

 

 

 • PaT

PaT istnieje od 2006 roku i prowadzony był głównie przez policję a przede wszystkim przez człowieka który go wymyślił inspektora Grzegorza Jacha. W tym roku szkolnym po raz pierwszy MSWiA weszło w porozumienie z MEN i postanowiło wciągnąć w to nauczycieli i animatorów kultury z różnych małych środowisk. Pierwsze takie szkolenie dla nauczycieli zostało zorganizowane na Opolszczyźnie w Strzelcach Opolskich.

Cały projekt który się robi z młodzieżą składa się z kilku elementów:
- sztuka "Sekret" w której grają też dorośli - u nas nauczyciele
- wyjaśnienia co to jest PaT
- ankieta anonimowa o dostępności narkotyków w środowisku uczniów
 - wypowiedź eksperta - policjanta z wydziału prewencji o szkodliwości i o przepisach jakie są w Polsce w tym zakresie
- prezentacja zasad funkcjonowania Przystanków PaT podczas wakacji
- przedstawienie które przygotowała sama młodzież korzystając ze scenariuszy ze strony PaT


U Dobrodzieniu Sekret powstał już wcześniej, był przedstawiany na wywiadówkach dla rodziców u w Zespole Szkół  Ponadgimnazjalnych i w Gimnazjum. Gra w nim 12
 nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z dyrektorem Joachimem Wloczykiem włącznie i 12 uczniów.

Sekret jest o rodzicach którzy licytują się jak bardzo zdolne mają dzieci i kim one zostaną w przyszłości stawiając im zbyt duże wymagania i zmuszają do wyścigu szczurów bez żadnego wsparcia. Kiedy dzieci nie mają  już siły biec do sukcesu pojawia się diler i daje im swój sekret... kiedy znowu nie mają siły nie chce im już dać za darmo chce wszystkiego nawet
serc. Kiedy padają bez sił i osamotnieni wkraczają znowu rodzice i padają kwestie typu "Tyle w ciebie zainwestowałam, a ty nieudaczniku..." Młodzi ludzie zostają sami, ale wtedy przychodzi dziewczyna która ma dobrych mądrych rodziców i uświadamia im, że nikt nie może zabrać im serca, że oni sami są wartością. Diler ucieka pokonany...

"Show" natomiast jest o nastolatce która jest fajną młodą osobą ale ma mało koleżanek, a wszystkie czasopisma i media, rodzice, koleżanki wmawiają
jej że jest beznadziejna i nudna. W dodatku pojawia się chłopak, który pali, pije i ćpa. Ona postanawia wbrew sobie się dostosować i zmienić. Rodzice na nią tylko wrzeszczą, koledzy zaczynają plotkować i sytuacja wymyka się spod kontroli wszyscy umywają ręce - nauczyciele, rodzice, psycholog, media - kolorowe czasopisma dla nastolatek i telewizja.... Na koniec zostaje kompletnie sama.... Oba spektakle wyreżyserowała Agnieszki Hurnik.

 

 

 

Ważny komunikat
Projekty Europejskie
Echo Dobrodzienia
http://dobrodzien.pl/272/baza-stolarzy.html Dobrodzieńska Dycha sport Dobrodzień Opolska Karta Rodziny i Seniora Dla dzieci

Trwa proces tłumaczenia. Serwis zostanie przetłumaczony przy pomocy automatycznego tłumacza.