Strona główna
  • ŹRÓDŁO 2012

W ostatni weekend czerwca w Dobrodzieniu po raz szesnasty odbyły się Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych  „Źródło ”. Organizatorem  tej niezwykle cennej i wielokrotnie nagradzanej inicjatywy jest Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu w  Dobrodzieniu. Patronatu imprezie udzielili Marszałek Województwa Opolskiego Józef  Sebesta oraz Burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik.  Tegoroczny przegląd, w ramach PROLOGU poprzedziły występy zespołu Farfarello z miasta partnerskiego Dobrodzienia - Haan  w Niemczech, 65-osobowego Chóru Męskiego „U-6O CHÓR” z Warms (Niemcy) oraz Chóru „Kantata” z Dobrodzienia. Tradycyjnie, w ramach „Źródła” poprowadzono  zajęcia w ramach Szkoły Ginących Zawodów. W tym roku były to warsztaty rzeźby w drewnie  oraz warsztaty garncarskie. W sali kameralnej DOKiS-u prezentowano wystawę fotografii Piotra Szymona pt. „Karaimskie miasto zmarłych”.

W sobotę, 30 czerwca w domu spotkań TSKN odbyło się forum dyskusyjne, które poświęcone było tematyce „Mniejszości etnicznych w Polsce”.  Moderatorem forum była mgr Gabriela Gacek z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Prezentację  multimedialną o Karaimach,  ich dziejach i współczesności zaprezentowały mgr Mariola Abkowicz z Katedry Studiów Azjatyckich Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz mgr Anna Sulimowicz (Uniwersytet Warszawski-Wydział Orientalistyki), których wystawę pod nazwą „Karaj  Jołłary”– karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii” oglądać było można w hollu DOKiSu. Podczas forum poruszano także takie tematy, jak: „Tatarzy na Ziemiach Zachodnich”, ”Romowie w III RP„ oraz  „Łemkowie Naród wygnany” .

Sobotnie atrakcje  w Dobrodzieńskim Ośrodku Kultury i Sportu poprzedziło otwarcie wystawy pt. „Karaj  Jołłary”– karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii”. Występy rozpoczął Zespół Pieśni Regionalnej z Dobrodzienia, który od 1986 roku prowadzi Stanisław Werner. Uroczystego  otwarcia „Źródła2012” dokonała Burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobrodzieniu Damian Karpinski. Uczestników przeglądu powitali także poseł na Sejm RP Ryszard Galla, który jest zastępcą przewodniczącego sejmowej  Komisji  Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Starosta Oleski Jan Kus. Następnie na scenie DOKiSu wystąpił zespół Kotyś & Daria, męski zespół „KURANTY”, Łemkowska pieśniarka z Beskidu Niskiego Julia Doszna wraz z zespołem oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy. Wieczorem w ogródku jordanowskim odbyło się ognisko integracyjne dla gości „Źródła” i mieszkańców Dobrodzienia oraz koncert Leszka Wiklaka z Zespołem.

W niedzielę, w ramach odbywającego się w  ogródku jordanowskim Jarmarku Dobrodzieńskiego odbył się koncert zespołu Red Row Band, swoje umiejętności zaprezentowały  także dzieci z dobrodzieńskich przedszkoli. W Dobrodzieńskim Ośrodku Kultury i Sportu wystąpili:

-Męski Zespół „Kuranty” z Bielska Podlaskiego, który wykonuje białoruskie , polskie, rosyjskie i ukraińskie pieśni ludowe,

-Karaimski Zespół Folklorystyczny „Dostłar” z Warszawy,  kultywujący tradycje folkloru karaimskiego ,

-Zespół Vanesa&Sorba prezentujący międzynarodowy folklor cygański,

- Zespół Pieśni „Echo Puszczy” z Hajnówki promujący i podtrzymujący podlaskie tradycje kulturowe,

- Romski zespół „Perła i Bracia” wykonujący romską muzykę instrumentalno – wokalną,

-  Zespół „Fifidroki” prezentujący pokręcony schizofolk ze Śląska,

- Zespół  „DAGADANA”- międzykulturowy projekt, który poszczycić może się  Fryderykiem 2011 w kategorii Album Roku/Muzyka Świata.

Występ zamykający tegoroczne Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych  „Źródło ” należał do artystów z partnerskiego miasta Dobrodzienia - Czortkowa na Ukrainie. Dziecięce i młodzieżowe zespoły taneczne zaprezentowały  znakomite układy choreograficzne przygotowane przez Marynę Yewsuykową. Tym razem ulubieńcy dobrodzieńskiej publiczności wystąpili w towarzystwie zespołu tanecznego „LIUBISTOK” z Trembowli.

 

 

 

 

 

Ważny komunikat
Projekty Europejskie
Echo Dobrodzienia
http://dobrodzien.pl/272/baza-stolarzy.html Dobrodzieńska Dycha sport Dobrodzień Opolska Karta Rodziny i Seniora Dla dzieci

Trwa proces tłumaczenia. Serwis zostanie przetłumaczony przy pomocy automatycznego tłumacza.