Dni Dobrodzienia 2014 rozpoczęły się na dobrodzieńskim rynku koncertem Orkiestry Dętej z Szemrowic oraz wernisażem wystawy mobilnej „Dzieje Ziemi Dobrodzieńskiej w obrazach. Lokalne tradycje rzemieślnicze” autorstwa Pawła Mrozka. Następnie na placu festynowym uroczyście zainaugurowano dni miasta, wręczając zasłużonym mieszkańcom naszej gminy odznaki „Srebrna Róża Dobrodzieńska” oraz rozstrzygając konkursy „Dobrodzień – miasto jutra” i „Dobrodzienianin to ja”.
Odznakę „Srebrna Róża Dobrodzieńska” przyznano:.
W dziedzinie kultury Panu Alfonsowi Witkowi, założycielowi i dyrygentowi orkiestry dętej w Szemrowicach, który od wczesnej młodości gra w orkiestrze dętej, a od lat kilkunastu jest dyrygentem wspomnianej orkiestry. W tym czasie nadał jej jednak nowy charakter. Dzięki niemu orkiestra liczy obecnie 30 osób, a jej repertuar znacznie się poszerzył.
W dziedzinie sportu trenerowi pływania Panu Olegowi Pyrogowi. Osiem lat temu Oleg Pyrog, tener II klasy, absolwent rosyjskiej Akademii Wychowania Fizycznego, posiadacz jednego kółka olimpijskiego zawitał w naszych stronach i od razu przystąpił do pracy. Dzięki jego staraniom od roku 2006 po dzień dzisiejszy dzieci w klasach trzecich szkół podstawowych z całej gminy objęte są darmowym programem powszechnej nauki pływania. Tym sposobem obecnie ponad 1000 dzieci korzysta z darmowych zajęć na krytej pływalni, a tym samym otrzymuje propozycję kształcenia swoich umiejętności w sekcji pływackiej „Vega”, gdzie Oleg Pyrog jest głównym trenerem i koordynatorem.
W dziedzinie działalności społecznej Panu Rudolfowi Hyli, z zawodu rolnikowi, a z zamiłowania strażakowi, który w sposób szczególny jest zainteresowany historią pożarnictwa. W latach 2004 – 2012 był on prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Szemrowicach, jest także aktywnym członkiem Międzygminnego Towarzystwa Regionalnego Dobrodzień – Zębowice. Pomysłodawca zawodów sikawek konnych na Górnym Śląsku , od 11 lat organizowanych w Szemrowicach, a także związanej z tą imprezą konferencji popularno – naukowej na temat historii pożarnictwa. Organizowane przez Rudolfa Hylę konferencje stały się inspiracjami do wykonania wiernej kopii najstarszej zachowanej sikawki z 1875 roku, sprowadzenia z Niemiec zabytkowej motopompy marki Fischer z roku 1934, wyremontowania i zachowania strażackiego „Żuka” z 1974 roku.
Po uroczystym nadaniu odznaki „Srebrna Róża Dobrodzieńska” ogłoszono wyniki konkursu pt."Dobrodzień - MIASTO JUTRA", mającego na celu wyłonienie autorów najciekawszych prac plastycznych podejmujących temat oczekiwanych przez mieszkańców zmian w wyglądzie centrum miasta. Do konkursu wpłynęło 69 prac. Laureatami konkursu zostali:.
Kategoria 5-10 lat
Miejsce 1 - Piotr Czerniak, Turza (nagroda 300 zł)
Miejsce 2 - Emilia Wilk, Turza (nagroda 200 zł)
Kategoria 11-16 lat
Miejsce 1- Dominika Bardosz, Kocury (nagroda 500 zł)
Miejsce 2- Magdalena Czapla, Dobrodzień (nagroda 300 zł)
Miejsce 3- Olga Koszil, Dobrodzień (nagroda 200 zł)
Kategoria powyżej 19 lat
Miejsce 2 - Anna Majowska, Dobrodzień (nagroda 500 zł)
Miejsce 2 - Sylwia Warzecha, Zwóz (nagroda 500 zł)
Wyróżnienia (nagroda 60 zł) :
Badora Paulina, Dobrodzień; Chwalczyk Mateusz, Myślina; Cytera Elżbieta, Turza; Hadyk Ewa, Pludry; Jasińska Magdalena, Kadłub Wolny; Jośko Michał, Dobrodzień; Kamińska Emilia, Dobrodzień; Kazior Wiktoria, Myślina; Kobiołka Krzysztof, Turza; Kosińska Monika, Dobrodzień; Lempa Sybilla, Turza; Max Łukasz, Ligota Dobrodzieńska; Max Paweł, Ligota Dobrodzieńska; Mazur Michał, Bzinica Nowa; Ochmann Dorota, Dobrodzień; Pęcek Weronika, Ligota Dobrodzieńska; Skowronek Małgorzata, Turza; Skowronek Martyna, Turza; Skowronek Sabina, Turza; Stanula Mateusz, Dobrodzień; Strzoda Paulina, Sieraków; Suchańska Wiktoria, Szemrowice; Wendt Ewelina, Dobrodzień; Zajontz Wiktoria, Dobrodzień, Żurek Kamila, Dobrodzień.
Występy takich zespołów jak Silesian Misic Band ze Zbigniewem Wodeckim, Great Line oraz dyskoteka z DJ-Alex-V uświetniły dalszą część pierwszego dnia tegorocznego święta miasta.
Dni Dobrodzienia w sobotę to bieg IX Dobrodzieńska Dycha, który ukończyło 675 uczestników, wraz z odbywającymi się biegami dla dzieci. Tegoroczna ilość uczestników Dobrodzieńskiej Dychy stanowi rekord frekwencji biegu, w którym w 2011 roku udział wzięło 617 uczestników. W kategorii kobiet I miejsce zajęła Wioletta Frankiewicz, w kategorii mężczyzn I miejsce zajął Marcin Błazinski. W biegu wzięło udział 23 mieszkańców gminy Dobrodzień.
Sobotnie koncerty to zespół NANA, Karawana oraz Magnum. Ponadto, w sobotę odbyły się: turniej szachowy o tytuł Mistrza Drewnianej Figury Szachowej, parada motocykli pasjonatów „ryczących maszyn” z terenu gminy Dobrodzień, wernisaż wystawy obrazów wykonanych metodą intarsji autorstwa mieszkańca Dobrodzienia - Stanisława Wilka pt. „Obrazy okleiną malowane” oraz wernisaż wystawy fotograficznej prac przygotowanych przez dzieci i młodzież należących do sekcji fotograficznej DOKiS.
Dni Dobrodzienia w niedzielę rozpoczęły się od wczesnych godzin porannych Otwartymi Zawodami Wędkarskimi o Puchar Burmistrza dla mieszkańców Gminy Dobrodzień, następnie w dobrodzieńskim kościele Marii Magdaleny odprawiona została Msza św. Odpustowa. W niedzielę rozegrano Otwarte Zawody pływackie o Puchar Starszego CECHU Rzemiosł Różnych oraz Finały Turnieju Szachowego o Tytuł Mistrza Drewnianej Figury Szachowej. Program artystyczny trzeciego dnia święta miasta to „Z piosenką i z humorem Bernadety Kowalskiej wraz z gośćmi” oraz pokaz tańca towarzyskiego Szkoły Tańca „Mistral” z Tarnowskich Gór wraz z mieszkańcem Dobrodzienia Marcinem Karpińskim i Patrycją Jaroszowiec. Niedzielną atrakcją dla miłośników muzyki organowej był koncert odpustowy w ramach Letnich Koncertów Organowych – Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na zakończenie trwającego trzy dni święta miasta wystąpił parodysta Bronisław Gromnicki, oraz zespoły B-Band, Nutshell oraz odbyła się zabawa taneczna z zespołem Voyager .
Polecane strony :
zdjęcia: AWK, JW, JH