Projekt „Op@lskie dla podstawówek – zdalne nauczanie zbliża!” jest realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. W sumie z regionalnych funduszy unijnych do opolskich pedagogów ze szkół podstawowych w całym regionie trafi 4.957 komputerów.
Szkoły podstawowe Gminy Dobrodzień przystąpiły do projektu. Komputery do odbioru przygotowali pracownicy Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Dobrodzieniu otrzymała 24 dla laptopy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Turzy - 9 laptopów, Publiczna Szkoła Podstawowa w Pludrach - 7 laptopów, Publiczna Szkoła Podstawowa w Szemrowicach – 12 laptopów. Z komputerów korzystają nauczyciele prowadzący nauczanie zdalne.
Celem projektu jest podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych i uniwersalnych, niezbędnych do funkcjonowania na rynku pracy oraz rozwój indywidualnego podejścia do ucznia, w szczególności ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez wyposażenie szkół podstawowych województwa opolskiego w niezbędne narzędzia do pracy zdalnej, wynikającej z sytuacji epidemiologicznej w kraju, spowodowanej rozprzestrzenianiem się choroby COVID – 19. Pośrednio wsparciem objętych zostanie 68.480 uczniów uczęszczających do szkół województwa opolskiego z terenu województwa opolskiego oraz 11.046 nauczycieli, w tym 9.004 nauczycieli, dla których szkoły podstawowe są pierwszym miejscem zatrudnienia.
Analiza potrzeb, przeprowadzona w oparciu o diagnozy potrzeb przedłożone i zatwierdzone przez organy prowadzące szkoły, wykazała pilną konieczność wsparcia w nowoczesny sprzęt komputerowy.
Działania w projekcie.
• Zakup laptopów – 4.957 szt.
• Wyposażenie szkół podstawowych województwa opolskiego w narzędzia TIK, rozwijające kompetencje informatyczne oraz umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii. Pakiet działań informacyjnych, upowszechniających i świadomościowych skierowany do 385 szkół podstawowych województwa opolskiego, mający na celu rozwijanie kompetencji informatycznych i umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii. Pakiet zakłada m.in. dostęp do bloga zawierającego treści dotyczące zdalnego nauczania, innowacyjnych metod edukacjo-pedagogicznych, inteligentnych rozwiązań, sposobów motywacji, zapobiegania wykluczeniu społecznemu wśród uczniów i nauczycieli w sytuacji izolacji, ograniczenia kontaktów społecznych i zagrożenia zakażeniem.
• Dostęp dla wszystkich szkół do webinariów oraz e-booków w zakresie m.in. obsługi platform nauczania zdalnego, ze szczególnym uwzględnieniem platformy Ms Teams.