| Dobrodzień, powszechnie kojarzony z meblami od pokoleń jest miastem stolarzy. A tradycje tego pięknego rzemiosła są tu wyjątkowo silne i wspaniale rozwijane. Tutaj śląska gościnność jest już niemal przysłowiowa, a tak tu wszechobecna gwara zauroczy każdego. Przywiązanie do dziedzictwa przodków jest szczególnym walorem mieszkańców tej ziemi, którzy z zapałem pielęgnują jej wielokulturowość i tolerancję. Do rangi prawdziwych wydarzeń kulturalnych na skalę całego kraju urosły Ogólnopolskie Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Źródło”. Nie brak tu interesujących zabytków i niezwykle urokliwych miejsc, wkoło zaś lasy, cisza i świeże powietrze. Dobrodzień to po prostu dobry adres. |
Dobrodzień leży w województwie opolskim, w południowej części powiatu oleskiego zajmując obszar 16.284 ha. Prawie połowa, bo aż 7.800 hektarów powierzchni gminy to lasy. Ludność gminy stanowi około 10.000 mieszkańców, w tym około 4.000 osób zamieszkuje miasto Dobrodzień. Pozostała ludność zamieszkuje 16 sołectw, które stanowią: Błachów, Bzinica Stara, Bzinica Nowa, Główczyce, Gosławice, Klekotna, Kocury, Kolejka, Ligota Dobrodzieńska, Makowczyce, Myślina, Pietraszów, Pludry, Rzędowice, Szemrowice, Warłów. Gmina ma charakter przemysłowo-rolniczy.
Historia Dobrodzienia Pomysł opracowania zwięzłego kalendarium – chronologicznego zestawu najważniejszych wydarzeń z przeszłości Ziemi Dobrodzieńskiej narodził się kilka lat temu podczas prowadzenia zajęć z historii i teorii sztuki w dobrodzieńskich szkołach. Omawiając poszczególne okresy w dziejach Europy lub Polski starałem się ukazywać powiązania kultury rodzimej z kulturą ogólnoludzką w oparciu o zachowane materiały ikonograficzne oraz wskazywać przykłady umożliwiające integrację z kulturą swojej małej ojczyzny. Zaistniała wtedy potrzeba przekazania młodzieży szkolnej kompendium wiedzy o swoim regionie w formie pisemnej. Wiele działań upamiętniających przeszłość oraz ukazujących teraźniejszość Dobrodzienia podjęto w jubileuszowym roku 2004. Okrągłe daty zawsze skłaniają do głębszych przemyśleń i refleksji nad tym, czego dokonali przodkowie, a co czynią współcześni dla dobra regionu. Jeśli niniejsza publikacja przyczyni się do uporządkowania wiedzy, pobudzi zainteresowanie, zwłaszcza młodzieży szkolnej, historią swojej ziemi lub zachęci do szerszego opracowywania wybranych faktów, nakreślony cel zostanie osiągnięty.
|