Hasłem głównej kampanii prewencyjnej uruchomionej w styczniu 2023 roku przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest:
BEZPIECZNIE Z NIEBEZPIECZNYMI SUBSTANCJAMI
Zadaniem tej kampanii jest dalsze popularyzowanie wiedzy dotyczącej zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania i magazynowania w gospodarstwie rolnym substancji niebezpiecznych, które można uzyskać stosując się do:
10 PODSTAWOWYCH ZASAD BEZPIECZNEGO STOSOWANIA NIEBEZPIECZNYCH SUBSTANCJI:
1. Pozyskiwanie niebezpiecznych substancji zgodnie z prawem, z legalnych źródeł.
2. Obowiązkowe zapoznanie się z etykietą produktu i bezwzględne stosowanie się do zamieszczonych tam zaleceń, np.:
3. Magazynowanie zgodnie ze wskazaniami producentów i dostawców, w odpowiednich miejscach i na właściwym podłożu, z dala od źródeł wody, oddziaływania skrajnych temperatur, promieni słońca i opadów atmosferycznych.
4. Odpowiednie oznakowanie miejsca ich przechowywania.
5. Ograniczenie dostępu do substancji osobom postronnym, przede wszystkim dzieciom.
6. Wykorzystywanie ich zgodnie ze wskazaniami i w dawkach zalecanych przez producenta.
7. Stosowanie ochron pracy podczas kontaktu z substancjami niebezpiecznymi.
8. Prawidłowe postępowanie z resztkami preparatu i opakowaniem po jego zużyciu. Do czasu zwrotu do punktu zakupu, zużyte opakowania należy przechowywać w pomieszczeniu ze środkami ochrony roślin.
9. Informowanie osób postronnych o miejscach, na których zastosowano niebezpieczne preparaty (okres prewencji).
10. Postępowanie na wypadek przypadkowego spożycia, kontaktu oraz zatrucia niebezpieczną substancją.
W przypadku podejrzenia zatrucia nie należy wywoływać wymiotów, jeśli to możliwe można przepłukać jamę ustną. Natychmiast udajemy się do lekarza lub wzywamy pomoc (tel. 112).
Jak się przedstawia w państwa Gminie sytuacja wypadkowa?
Do końca listopada bieżącego roku odnotowano w gminie Dobrodzień tylko dwa zdarzenia (w roku ubiegłym – trzy), w jakich osoby podlegające ubezpieczeniu społecznemu rolników uległy wypadkom podczas wykonywania pracy rolniczej. Opolszczyzna zalicza się do rejonów w kraju o najmniejszej ilości wypadków w rolnictwie, powiat oleski należy pod tym względem do najlepszych w województwie opolskim, natomiast gmina Dobrodzień - do najlepszych w powiecie oleskim.
Prewencja, rozumiana jako działalność wśród rolników oraz dzieci w wieku szkolnym, ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat BHP. Są to m.in. konkursy.: „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” - konkurs skierowany do rolników, konkurs pt. „Moja Wizja Zero – Rolnik Liderem Bezpieczeństwa”, który skierowany jest do młodzieży w wieku od 15 do 23 lat, konkursy plastyczne dla dzieci, gry dydaktyczne, filmy promujące bezpieczeństwo na wsi, pogadanki i szkolenia również e-learningowe. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach lub zapoznania się z szeroką ofertą działań zamieszczoną na naszej stronie, w zakładce prewencja. Znaleźć tam można również informacje o innych kampaniach prewencyjnych prowadzonych przez Kasę.
Działania przedstawione w niniejszym artykule przynoszą wymierne efekty w postaci bardzo niskiej wypadkowości w rolnictwie. Opolszczyzna ma jeden z najniższych wskaźnik, a powiat oleski jest jednym z wiodących w województwie opolskim.
Pracownicy KRUS są do państwa dyspozycji. Służą pomocą we wszelkich sprawach dotyczących ubezpieczeń, świadczeń oraz prewencji. Zachęcamy również do korzystania z platformy e - PUAP oraz e – KRUS. Wszystko na temat KRUS można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/krus.
Opracował:
Jacek Kokot
Główny Specjalista w PT KRUS w Oleśnie