Zamieszkiwanie - oznacza rodzaj pobytu cechujący się zaspokajaniem codziennych potrzeb życiowych w mieszkaniu faktycznie zajmowanym, stanowiącym centrum życia domowego w danym okresie. To w szczególności nocowanie, stołowanie się i wypoczynek po pracy czy nauce. |
Obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje z chwilą zamieszkania na danej nieruchomości. Właściciel nieruchomości (lub współwłaściciel czy użytkownik) ma obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, w której samodzielnie określa liczbę osób zamieszkujących oraz termin od którego będzie ona obowiązywała (od zamieszkania). Deklarację można złożyć do urzędu gminy lub biura Związku, który zajmuje się gospodarką odpadami na terenie gmin członkowskich: Cisek, Dobrodzień, Gogolin, Izbicko, Kędzierzyn-Koźle, Kolonowskie, Leśnica, Pawłowiczki, Polska Cerekiew, Reńska Wieś, Tarnów Opolski, Ujazd, Walce, Zawadzkie, Zdzieszowice.
Jeśli czasowo zamieszkujemy daną nieruchomość należy więc w pierwszej kolejności złożyć deklarację. Najlepszym rozwiązaniem jest przesłanie dokumentu do biura Związku co najmniej na miesiąc przed planowanym zamieszkaniem, dzięki temu nieruchomość zostanie wyposażona w pojemniki i pakiet worków do czasu Państwa przyjazdu. Po wyjeździe z miejsca zamieszkania należy poinformować Związek o zakończeniu pobytu (np. złożyć nową deklarację – tzw. „zerową”) i umożliwić odbiór pojemników z posesji. Złożenie deklaracji „zerowej” powoduje zaprzestanie naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Osoby posiadające profil zaufany mogą składać deklaracje elektronicznie. Pierwszą deklarację należy złożyć poprzez ePUAP, a po zaakceptowaniu tej deklaracji w biurze Związku można logować się do systemu eBOK Związku. Pozwala on na składanie online nowych (zmieniających, w tym „zerowych”) deklaracji, sprawdzenie informacji o opłatach i stanie konta czy zamówienie usługi dodatkowej.
|
Na zmianę deklaracji mamy czas do 10 dnia miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana, np. na złożenie „zerowej” deklaracji obowiązującej od 1 września (z uwagi na fakt, że od tego dnia nikt nie będzie zamieszkiwał nieruchomości) mamy czas do 10 października.
Jeśli jednak nasz pobyt wiąże się z krótkim przebywaniem na nieruchomości możemy skorzystać z usługi dodatkowej. Zapotrzebowanie na to świadczenie należy zgłosić osobiście lub mailowo do Biura Informacji i Obsługi Mieszkańców Związku (), gdzie zostaje zawarta umowa.
Usługa jest realizowana w najbliższym możliwie terminie zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych. Ze świadczenia mogą korzystać także mieszkańcy, którzy okresowo wytwarzają większą ilość odpadów (np. z uwagi na przyjmowanych gości).
Przydatne linki:
Wzory deklaracji: https://www.czystyregion.pl/deklaracje
Usługa dodatkowa: https://www.czystyregion.pl/usluga-dodatkowa
Więcej informacji:
Biuro Informacji i Obsługi Mieszkańca Związku Międzygminnego „Czysty Region”
ul. Szkolna 15
47-225 Kędzierzyn-Koźle
tel. 77 446 11 93 lub 77 446 11 97